Platina a paládium


Platina a Paládium

Medzi drahé kovy, ktoré majú investičný potenciál, patria aj platina a paládium. Z investičného hľadiska patria medzi menej populárne kovy, na rozdiel od zlata alebo striebra. Potenciál výnosu investície však môže byť vyšší, ako je to pri zlate alebo striebre. Obchod s platinou a paládiom prebieha medzi obchodníkmi mimo burzy a preto iba malá časť týchto kovov je investičného charakteru. Ich potenciál zvýrazňuje obmedzená ťažba týchto kovov. Medzi silných hráčov na trhu platiny a paládia patria Južná Afrika a Rusko. V prípade obmedzenia ťažby alebo vyčerpania existujúcich ložísk týchto kovov ich cena môže prudko vzrásť.
Medzi odborníkmi na drahé kovy panuje názor, že v priebehu pár rokov sa môžu investičné mince a tehličky týchto kovov prestať vyrábať a stanú sa tak vzácnym tovarom.

Tieto dva kovy sa vyskytujú v rovnakých rudách. Ich vlastnosti sú podobné. V priemysle pôsobia ako substitúty - zvyčajne sa používa kov, ktorý je lacnejší. Používajú sa ako katalyzátory pri spracovaní ropy a výrobkov chemického priemyslu a vo výrobe širokej škály iných výrobkov, ako sú počítačové monitory, mobilné telefóny, elektronické zbrane, pevné disky, prístroje na kontrolu teploty a pri výrobe syntetických vlákien. Sú významne zastúpené v šperkárskom priemysle. Najväčším producentom platiny je Južná Afrika, ktorá je zároveň druhým najväčším producentom paládia. Ťažbe paládia kraľuje Rusko. Tieto dve krajiny kraľujú ťažbe týchto kovov. Ich spoločná ťažba sa odhaduje na viac ako 2/3 ťažby týchto kovov.

Platina

Názov Výrobca Rýdzosť
1 uncová minca Maple Leaf Kanadská kráľovská mincovňa 999,5/1000
100 g tehlička
Argor Heraeus S.A.
999,5/1000
500 g tehlička
Argor Heraeus S.A.
999,5/1000
1000 g tehlička
Argor Heraeus S.A.
999,5/1000

 

Paládium

Názov  Výrobca Rýdzosť
1 uncová minca Maple Leaf Kanadská kráľovská mincovňa 999,5/1000

 

Nákup investičných tehličiek a mincí z týchto kovov nie je oslobodený od DPH.

V prípade záujmu o investičné mince alebo tehličky prosím využite kontaktný formulár